Projekt fotovoltaické elektrárny rodinného domu
Realizace kompletní fotovoltaické elektrárny na rodinném domu. Kompletní dodávka celého systému. Skříň s akumulátory o napětí 48V a kapacitou 180Ah. Pack LiFe akumulátorů složený z 12ks baterií 12V/60Ah serio paralelně. Ve skříni zabudovaný balanční systém s balancováním 30A. Instalován fotovoltaický hybridní měnič Must Power o výkonu 4kW (5kVA) a možností dobíjení akumulátorů proudem až 120A. Elektrárna je v současnosti osazena nejdřív panely s výkonem 2,5kW a posléze rozšířena dalšími panely na 4kW. Balanční systém realizován pomocí FV regulátorů nastavených v rozmezí spínání / vypínání 14,6 /14,4 V, proudová zatížitelnost 30A. Balanční proud sveden přes rezistory 1ohm / 300W Výsledná balanční chyba +/- 0,3V při 14V. Požadavkem byla naprostá flexibilita s možností kombinování provozu z panelů, automatického přepnutí na energetickou síť a nebo přepnutí na elektroagregát. .
Z druhé strany stěny je umístěný fotovoltaický plně hybridní měnič Must Power, který má v sobě integrovanou kompletní elektroniku. Jde v podstatě o rozšířený typ tak zvaného Grid-Free řešení s UPS provozem. Není tedy třeba nutné schvalování a s tím spojené obstrukce dodavatele energie. Sestava je vybavena přepěťovými ochranami typu C a D na stranách panelů, akumulátorů, ale i na straně generátoru a dodavatelské sítě. Z praktického provozu za dobu 2,5 roku nebyl nutný jedinný servisní zásah na měniči, ani akumulátorech. Baterie nejeví ani nejmenší známky opotřebení či ztráty kapacity.
Z praktických zkušeností s 12ks panelů 24V (72 článkové panely) 310Wps (24V/9A), tedy celkový výkon panelů cca 2,2kW je celkové množství vyrobené energie 1,8MW elekřiny za rok (měřená spotřebovaná energie mimo dodavatele). Panely jsou pevně usazené bez optimalizace naklápění "za sluncem". Optimalizace naklápění by dodala cca 10%-20% kapacity navíc.
Ke dni vzniku této stránky je to již 5 roků, co byly LiFePo4 baterie nasazeny. První pokus byl se 4ks akumulátory Varta START-STOP 12V/45Ah. Ty po půl roce cyklování byly takřka nepoužitelné. I dnes jsou LiFePo4 přes každodenní cyklování v rozmezí kapacity 20% až 100% bez známek opotřebení. Přes léto při průměrném zatížení měniče mezi 800 až 900W (svícení, televize, ledničky) nedojde k překlopení na energetickou síť ani v noci. Tedy druhý den při východu slunce se cyklus nabíjení obnoví a prakticky celé léto dům běží z fotovoltaiky. Při výrobě 1,8MW elektřiny si snadno spočítáte dle ceny tarifu jaký máte za elektřinu úsporu. Na první pohled drahé akumulátory se (v době pořízení před 5-ti lety cca. 160.000,- Kč) velmi dobře uplatní jejich životnost bez starostí. Zkušenost s LiFePo4 je velmi dobrá z hlediska životnosti ve srovnání s PB nebo gelovými akumulátory. Díky LiFePo4 technologii lze skříň umístit i vně budovy a dobře si poradí i s venkovními teplotami. Předpoklad je, že budou sloužit dalších minimálně 10 roků a tedy si na svoji investici bohatě vydělají.