Naše testy a srovnání LiFePo4 technologie s jinými.
Našimi testy se Vám budeme snažit dát informace navíc, které se jinde nedozvíte tak snadno. Budete mít možnost posoudit řadu nesporných výhod na první pohled vysoké investice do LiFePo4 a LTO technologie na rozdíl například proti PB nebo gelových baterií. Nejde nám jen o to prodat, ale také o to, aby jste věděli "do čeho jdete" a také, že "nekupujete zajíce v pytli".

Metodika testů
Naše testy jsou rozdílné od standardních testů uvaděných výrobci. Například LiFePo články se měří kapacitně vybíjecím proudem 0,5C Tím je vždy zajištěna naměřená kapacita uvedená výrobcem s dostatečně velkou reservou. My měříme baterie či články v reálnějším provozu na rozdíl od takřka laboratorních podmínek. Reálné zatížení je zcela odlišné z hlediska náročnosti a my se snažíme spíše simulovat reálný provoz z hlediska dynamiky zatížení, dynamiky prostředí a podobně. Tím získáváme reálnější zkušenost a srovnatelnost.

Jak testujeme
Máme-li zajistit pokud možno co nejoptimálnější srovnání dvou technologií, je třeba zajistit test optimálně tak, aby srovnávané technologie měly co nejpodobnější podmínky testu (po technické stránce).
.jpg)
Čím testujeme
Testy provádíme na poloprofesionálním nabíječi baterií Revolectrix v kombinaci se softwarem Power Lab 8.
Parametry testu:
Srovnávali jsme naši LiFePo baterii 12V/10AH v novějším provedení se zcela novou baterií CSB v Pb/Gel provedení.
- Obě baterie byly nové. U Pb baterie nám není známo jak dlouho ležela na skadech. LiFe články jsme tu měli cca 6měsíců od dodavatele.
- V testu jsme zohlednili i rozdíl hmotnosti. Rozměry jsou stejné.
- Testovali jsme kapacitu při teplotách standardního dílenského prostřeí cca 20 stupňů celsia. Doděláme testy při teplotách -5 stupňů a -25 stupňů. Vybíjecí proud byl maximální co dovoluje Revolectrix , tedy maximální vybíjecí výkon 98W v nerekuperačním módu. To odpovídá cca 7,5A při 12V. Nabíjení bylo 10A.
- Konečné nabíjecí napětí bylo nastaveno 14,4V a konečné vybíjecí napětí 10,0V
Výsledky testu:
Výsledky testu byly i pro nás velmi překvapivé. A to zejména u baterie CSB. Jak vidíte v grafech níže, reálná využitelná kapacita Pb baterie oproti LiFePo byla při běžné teplotě okolí naměřena 3-4x menší oproti LiFePo, což je docela zdrcující poměr. Zatím, co LiFePo baterie při konstantním odběru výkonem 98W vykázala kapacitu bezmála 12Ah, u Pb baterie to byly necelé 4Ah. Podotýkáme u baterie prodané jako zcela nová s životností 5 let. Ještě větší zajímavostí pro nás byla funkce zařízení Revolectrix, kterou jsme před tím nijak nezkoumali. Jde o tak zvanou funkci SET (Self Emergency Testing). Tato funkce v průběhu vybíjení baterie testuje průběžně její stav a parametry tak, aby nebyly žádné z podmínek testu překročeny. Jedna z pomínek byla, ža napětí při vybíjení nesmí poklesnout pod 10V. Funkce reagovala tak, že jakmile došlo k poklesu baterie pod 10V, snížil se vybíjecí proud, přičemž došlo k typické "regeneraci" baterie, napětí se zvedlo a zařízení opět zvedlo vybíjecí proud. Tento cyklus se opakoval po značnou část testu. Výsledkem je zjištění, že skutečná kapacita baterie k dispozici je pouze přibližně 3Ah, přičemž nadále test pokračoval (viditelné z grafu) při minimálním zatížení baterie. Nečekali jsme u baterie za cca 400,- Kč s DPH nic převratného, ale co od ní lze čekat po dvou letech provozu? Z tohoto testu není zcela průkazné, zda byl test úspěšný , nebo nám baterie přišla ne ve zcela dobré kondici. Nic méně ve srovnání s LiFePo, kde je patrný takřka lineární průběh typický pro lithiové akumulátory je to obrovský rozdíl. Příště vyzkoušíme baterii vytaženou z UPS po dvou letech provozu a jsme opravdu velmi zvědaví na výsledky.